Przewodnik po ostrzałkach narciarsko-snowboardowych.
Witam mój artykuł chciałbym skierować dla klientów, którzy chcą zacząć swoją przygodę związaną z własnoręcznym przygotowaniem narty lub snowboardu do sezonu lub wyjazdu. W sieci jest wiele poradników jak to zrobić, ale bardzo mało miejsca zajmują informacje czym to zrobić. Dlatego chciałbym korzystając ze swojego niewielkiego doświadczenia przekazać parę informacji na temat ostrzałek narciarsko-snowbordowych.
Na świecie jest kilka wielkich firm specjalizujących się w produkcji różnorakich akcesoriów służących do tuningu, ostrzenia i smarowania nart lub snowboardów:
- szwajcarska TOKO
- niemiecka KUNZMANN
- włoska BRIKO-MAPLUS
- norweska SWIX
- niemiecka HOLMENKOL
- francuska VOLA
- austriacka SNOLI
Ostrzałka to takie urządzenie, którego zadaniem jest naostrzyć lub podostrzyć krawędź narty lub deski na żądany kąt. Możemy je podzielić (patrząc na rozmiar) na „stacjonarne” czyli typowo domowe lub „podręczne”, które możemy z powodzeniem zabrać ze sobą na stok i tam dokonać małego podostrzenia krawędzi czyli zebrania wywinięcia, które powstaje podczas intensywnej jazdy na nartach w szczególności po mocno oblodzonych trasach oraz na ostrzałki stałe (brak możliwości regulacji kąta, do wyboru mamy jeden lub góra dwa kąty np. 88 i 89) i regulowane (regulowany wybór kąta). Oczywiście podziałów możemy zrobić więcej np. ostrzałka jednokrawędziowa lub dwukrawędziowa itp.
Podział i definicja mojego autorstwa.
Ostrzałki niemieckiej firmy KUNZMANN:
Combi Racing II – jest to flagowy model tej niemieckiej firmy, umożliwia ostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz podniesienie krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni (ciekawe dla kogo te 5 stopni), korzysta z pilnika tungstenowego (widia-węglik spiekany) i wkładów 20x30 mm (na wyposażeniu jest wkład z kamienia Alu-Oxyd służący do "rozhartowania" krawędzi (usunięcia tzw. zgniotów czyli miejsc powierzchniowo-utwardzonych) przed ostrzeniem oraz wkład z pilnika grubego tzw. raszpla i komplet 2 zaślepek plastikowych). W ostrzałce tej jest zastosowany opatentowany system prowadzenia SKS wykorzystujący 3 kółka (niskie opory toczenia, podczas pracy nie niszczą ślizgu). Do ostrzałki można zamocować różne wkłady 20x30 mm np.: kamień ceramiczny, kamienie Alu-Oxyd, pilniki grube, drobne, diamentowe i tungstenowe. Jest całkowicie rozbieralna co pomaga w jej czyszczeniu. Wygodny i ergonomiczny uchwyt. Minusy: wysoka cena, możliwość ostrzenia nart o promieniu większym niż 14 m. Ostrzałka ta dostępna tutaj
Racing Combi SC – dokładnie ma te same parametry co Combi Racing II różnica jest taka, że można nią jeszcze zdejmować tworzywo znad krawędzi czyli pełni rolę tzw. „pazura”. Minus wysoka cena. Towar na zamówienie.
Swing-Cut Combi – uważam, że jest to najlepszy model ostrzałki tego producenta, flagowiec jeżeli chodzi o ostrzenie różnorodności nart i desek snowboardowych, dzięki ruchomym elementom mocującym ostrzałka idealnie dopasowuje się do krzywizny krawędzi (ostrzenie nart o promieniu 11 m nie stanowi żadnego problemu) można nią ostrzyć „slalomki” jak i „gigantki”, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie od 90 do 85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni, wykorzystuje opisywany wyżej system SKS (3 rolki jezdne), korzysta ze wspomnianych wkładów 20x30 mm, na wyposażeniu w modelu 3002 znajduje się kamień Alu-Oxyd, pilnik raszpla oraz 2 zaślepki, a w modelu 3000 kamień Alu-Oxyd i pilnik z węglika spiekanego i wspomniane 2 zaślepki, możliwość korzystania z różnych wkładów (kamień ceramiczny, kamienie Alu-Oxyd, pilniki grube, drobne, diamentowe i tungstenowe). Plusy i minusy tej ostrzałki dokładnie opisałem w artykule „Test ostrzałki Swing-Cut Combi firmy Kunzmann”. Ostrzałka dostępna tutaj i tutaj.
Vario Plus – jest to ostrzałka korzystająca z systemu prowadzenia SKS (rolki), na wyposażeniu jako podstawowe narzędzie skrawające jest pilnik średni o długości 100 mm oraz śrubokręt płaski, umożliwia ostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz podniesienie krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni. Możliwość zamocowania innych narzędzi skrawających np. pilnika grubego tzw. raszpli, drobnego i diamentowego o dł. nieprzekraczającej 100 mm. Ostrzałka dostępna tutaj.
WorldCup Vario - jest to ostrzałka korzystająca z systemu prowadzenia SKS (rolki), wyposażona w aluminiowy element mocujący dzięki któremu możemy zamontować każde narzędzie bez względu na długość, ale nie przekraczające 6 mm grubości (pilniki, kamienie, diamenty, raszple), na wyposażeniu śrubokręt płaski, umożliwia ostrzenie tylko krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień. Minus wysoka cena do której trzeba jeszcze dołożyć (zakup narzędzia skrawającego). Ostrzałka dostępna tutaj.
Edge Trick – podręczna ostrzałka, idealna do używania na stoku, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co jeden stopień, tu też jest zastosowany system SKS tylko z jednym kółeczkiem. Ostrzałka ta występuje w 3-ch odmianach z kamieniem Alu-Oxyd, z pilnikiem grubym (raszplą) oraz z pilnikiem diamentowym (dla mnie najlepszy wybór na stok celem likwidacji wywinięcia, 2 minuty pracy i 4 h frajdy). Ostrzałka dostępna tutaj i tutaj.
Edge Max – to również przykład podręcznej ostrzałeczki wykorzystującej 2 kamienie Alu-Oxyd. Realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej od 90-87 co jeden stopień za pomocą specjalnych zaślepek kątowych, które są na wyposażeniu. Można nią również podwiesić krawędź dolną o stały kąt tj. 1 stopień. Występuje w dwóch wersjach: z kamieniami i z pilnikami diamentowymi. Można do niej stosować inne wkłady 20 x 30 mm Kunzmanna. Ostrzałka dostępna tutaj i tutaj.
Sharp Max – jest to identyczny model co Edge Max z tą różnicą, że na wyposażeniu znajduje się pilnik gruby oraz kamień Alu-Oxyd. Ostrzałka dostępna tutaj.
Multi Tuner – jest to legendarna ostrzałka tej firmy, nazywana również kątownikiem, służąca do obróbki dwóch płaszczyzn krawędzi (dolnej od 0,5 do 5 stopni i bocznej od 90 do 85 stopni). Jej podstawowym narzędziem skrawającym jest wycinek pilnika grubego o długości 70 mm. Bardzo dobrze się trzyma w ręce, jest wygodna w użytkowaniu i prosta w obsłudze. Można do niej zamontować inne pilniki o długości 70 mm (pilnik średni, drobny, diamentowy). Minus nie posiada kółek toczących, ale podczas pracy nie zauważyłem, aby rysowała ślizg narty. Uważam, że jest to bardzo dobry wybór, przede wszystkim stosunek jakość-cena. Ostrzałka dostępna tutaj.
Pocket Combi II – ostrzałka z typu uniwersalnego ze względu na rozmiar nadaje się do pracy zarówno w domu jak i na stoku, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88, a po odwróceniu 89 stopni oraz podniesienie krawędzi dolnej o 1 stopień. Do pracy używa wycinka pilnika średniego o długości 70 mm. Tu również możemy zastosować inne pilniki gruby, drobny, diamentowy. Wygodny uchwyt i prosta w obsłudze, nie wymaga większych kwalifikacji (doświadczenia). Minus tak jak w ostrzałce Multi. Ostrzałka dostępna tutaj.
Pocket Racing – podobna do modelu Pocket Combi II, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88, a po odwróceniu 89 stopni oraz podniesienie krawędzi dolnej o 1 stopień. Do pracy używa wycinka pilnika średniego o długości 70 mm. Tu również możemy zastosować inne pilniki gruby, drobny, diamentowy. Wygodny uchwyt i prosta w obsłudze, nie wymaga większych kwalifikacji (doświadczenia). Minus tak jak w ostrzałce Multi. Ostrzałka dostępna tutaj.
Ostrzałki szwajcarskiej firmy TOKO
Ergo Multi Guide – jest to flagowy model tej firmy, wykorzystujący do pracy 4 kółeczka (łożyska maszynowe) dzięki którym praca jest łatwa, przyjemna i przede wszystkim przyjazna dla naszego ślizgu narty. Realizuje tylko wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie od 90 do 85 stopni, korzystając z z chromowego pilnika World Cup M o długości 80 mm. Zmiana kąta odbywa się za pomocą pokrętła (potrzebna jest najlepiej moneta złotówka nadaje się idealnie). Można również zamocować inne narzędzia o różnej długości, ale nie przekraczające 6 mm grubości. Ergonomiczny uchwyt jest przyjazny dla ręki oraz pracy. Ostrzałka dostępna tutaj
Ergo Plus – jest to model ostrzałki, który znajdzie swe zastosowanie zarówno w domu jak i na stoku, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni, oraz krawędzi dolnej o 0,5 i 1 stopień, korzystając z pilnika World Cup M o długości 80 mm, można do niej zamontować inne pilniki o długości 80 mm. Minus nie posiada kółek toczących, ale podczas pracy nie zauważyłem, aby rysowała ślizg narty. Ostrzałka dostępna tutaj
Ergo Speed File - jest to model ostrzałki podręcznej, który realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni, korzystając z pilnika World Cup M o długości 40 mm, jej zastosowanie to głównie poprawienie krawędzi na stoku (usunięcie wywinięcia). Minus tak jak w modelu Ergo Plus. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Ergo Speed - jest to model ostrzałki podręcznej, który realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni, korzystając z obrotowego talerza ściernego, jej zastosowanie to głównie poprawienie krawędzi na stoku (usunięcie wywinięcia). Minus tak jak w modelu Ergo Plus. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Ergo Speed Top - jest to model ostrzałki podręcznej, który realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni, korzystając z z pilnika chromowego World Cup M o długości 40 mm, posiada również na wyposażeniu znajdują się również dwa wkłady: z diamentem polerskim oraz z tarczą ścierną, jej zastosowanie to głównie poprawienie krawędzi na stoku (usunięcie wywinięcia). Plusy: dodatkowe tarcze z diamentem i papierem ściernym, służące do wypolerowania krawędzi i usunięcia miejscowych utwardzeń. Minus tak jak w modelu Ergo Plus. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Ostrzałki norweskiej firmy SWIX:
Edger Pro - jest to flagowy model tej firmy, wykorzystujący do pracy 4 kółeczka (łożyska maszynowe) dzięki którym praca jest łatwa, przyjemna i przede wszystkim przyjazna dla naszego ślizgu narty. Realizuje tylko wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie od 90 do 85 stopni, korzystając z z chromowego pilnika o długości 80 mm. Zmiana kąta odbywa się za pomocą pokrętła (potrzebna jest najlepiej moneta złotówka nadaje się idealnie). Można również zamocować inne narzędzia o różnej długości, ale nie przekraczające 6 mm grubości. Ergonomiczny uchwyt jest przyjazny dla ręki oraz pracy. Jest to bardzo podobny model (wręcz identyczny, różnica w kolorze i kształcie) z ostrzałką Toko Ergo Multi Guide. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Edger Comp - Jest to ostrzałka służąca do naostrzenia krawędzi bocznych narty na zadany kąt od 85 i 90 stopni (skok co 1 stopień) oraz do podniesienia krawędzi dolnej o 0,5 lub 1 stopień. Można do niej zamocować pilniki 7, 8 lub 10 cm. Na wyposażeniu znajduje się pilnik chromowy o długości 40 mm. Minus brak kółek toczących, zwiększone tarcie, jednak podczas pracy nie dało się zauważyć, żeby rysowała ślizgi. Niewielki rozmiar pozwala ją zabrać również na stok i tam dokonać stosownego podostrzenia. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Edger 2x2 - jest to model ostrzałki podręcznej, który realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni oraz krawędzi dolnej o 0,5 i 1 stopień, korzystając z chromowego pilnika o długości 40 mm, jej zastosowanie to głównie poprawienie krawędzi na stoku (usunięcie wywinięcia). Minus tak jak w modelu Edger Comp. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki"
Ostrzałki włoskiej firmy MAPLUS:
Pro Sharp - jest to flagowy model tej firmy, wykorzystujący do pracy 4 kółeczka (łożyska maszynowe) dzięki którym praca jest łatwa, przyjemna i przede wszystkim przyjazna dla naszego ślizgu narty. Realizuje tylko wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie od 90 do 85 stopni, korzystając z z chromowego pilnika o długości 80 mm. Zmiana kąta odbywa się za pomocą pokrętła (potrzebna jest najlepiej moneta złotówka nadaje się idealnie). Można również zamocować inne narzędzia o różnej długości, ale nie przekraczające 6 mm grubości. Ergonomiczny uchwyt jest przyjazny dla ręki oraz pracy. Jest to bardzo podobny model (wręcz identyczny, różnica w kolorze i kształcie) z ostrzałką Toko Ergo Multi Guide i Edger Pro firmy Swix. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Quick Sharp File - jest to model ostrzałki podręcznej, który realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88 lub 89 stopni, korzystając z chromowego pilnika o długości 40 mm, jej zastosowanie to głównie poprawienie krawędzi na stoku (usunięcie wywinięcia). Jest to identyczny model co Ergo Speed firmy Toko (różnica tylko w kolorze). Minus tak jak w modelu Edger Comp firmy Swix. Towar dostępny w dziale "Ostrzałki".
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki